Aktualności » Czas debiutów
14-07-2017r.

Końcówka sezonu stała w drużynie Wisły Płock pod znakiem debiutów. W dwóch ostatnich kolejkach premierowe występy w pierwszym zespole Nafciarzy zanotowało czterech młodych zawodników: Dawid Kieplin, Krystian Popiela, Seweryn Truskolaski i Marcin Mielczarski. Sezon 2017/2018 pod tym względem zaczęliśmy podobnie i dodatkowo także z nowym trenerem Jerzym Brzęczkiem na ławce.

 

W meczowej osiemnastce na inauguracyjne spotkanie z Lechią Gdańsk znalazło się miejsce dla pięciu z sześciu zakontraktowanych tego lata zawodników. Czterech z nich nigdy wcześniej nie zadebiutowało w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. U trzech ten stan rzeczy już się zmienił, a jeden jeszcze chwilę poczeka na swoją szansę.

 

Dla pierwszego letniego wzmocnienia - Kamila Bilińskiego występ przeciwko Lechii był z kolei 52 w niebiesko-biało-niebieskiej koszulce, jednak dopiero pierwszym na najwyższym szczeblu. W przeszłości Bila reprezentował Wisłę w rozgrywkach I i II ligi oraz Pucharu Polski. Radził sobie w tym czasie bez zarzutów, o czym świadczą 24 bramki zdobyte podczas półtorarocznego pobytu w Płocku.

 

Równo pięćdziesiąt występów mniej - jak na razie - ma w swoim dorobku wracający z wypożyczenia do Olimpii Grudziądz Jakub Łukowski, który w piątek na murawie stadionu im. Kazimierza Górskiego pojawił się na ostatnie dziesięć minut. Wcześniej młody skrzydłowy zagrał jedynie w spotkaniu Pucharu Polski przeciwko Stali Mielec na początku poprzedniego sezonu.

 

 

Po raz pierwszy okazję do zaprezentowania swoich umiejętności przed ekstraklasową publiką otrzymali za to doświadczony rumuński boczny obrońca Paul Pîrvulescu oraz rzucony na głęboką wodę defensywny pomocnik Damian Rasak, sprowadzony z Miedzi Legnica. Obaj spędzili na boisku pełne 90. minut. W drugiej części meczu na placu gry pojawił się jeszcze pierwszy w 70-letniej historii naszego klubu Urugwajczyk Nico Varela.

 

Z nowego zaciągu jedynie Igor Łasicki całą inaugurację przesiedział na ławce rezerwowych, a Adam Dźwigała na trybunach. Zapewne dostaną oni szansę w kolejnych ligowych starciach, być może już w 2. kolejce, gdy przy Łukasiewicza 34 podejmować będziemy Lecha Poznań (niedziela, 23 lipca, godzina 15:30). Wówczas liczba debiutantów w zespole Nafciarzy nieco wzrośnie. 

 

DEBIUTY W EKSTRAKLASIE:

Pîrvulescu, Rasak, Varela.

DEBIUTY W WIŚLE PŁOCK:

Pîrvulescu, Rasak, Varela.

DEBIUTY W WIŚLE PŁOCK W EKSTRAKLASIE:

Pîrvulescu, Rasak, Varela + Biliński, Łukowski.

 

 

Liczba debiutantów wzrośnie, ale w najbliższym czasie na pewno nie tak, jak w poprzednich rozgrywkach. Tylko w ubiegłorocznej domowej potyczce z Lechią Gdańsk w Płocku w niebiesko-biało-niebieskich barwach w ekstraklasie debiutowało pięciu piłkarzy. Byli to: Przemysław Szymiński, Vitali HemehaDimitar IlievArkadiusz Reca Piotr Wlazło, a dodatkowo nowicjuszej w elicie był także trener Marcin Kaczmarek. Oprócz nich swoje pierwsze mecze w Wiśle zanotowali nowi: Tomislav BožićHemeha, Dominik Furmam oraz José Kanté.

 

Pełna lista ekstraklasowych debiutantów na koniec sezonu 2016/2017 liczyła 13 nazwisk - poza wymienionymi do grona debiutantów zaliczali się również: Mateusz Kryczka, Giorgi Merebashvili, Bartłomiej Sielewski Hameet Singh. W pierwszej drużynie Wisły Płock łącznie zadebiutowało natomiast 14 zawodników (Božić, Hemeha, FurmanKanté, Kieplin, Sergei Krivets, Kryczka, Merebashvili, Mielczarski, Mateusz Piątkowski, Popiela, Singh, Kamil Sylwestrzak Truskolaski).