Logotyp Wisła Płocka S.A.
Oficjalna strona internetowa
WISŁY PŁOCK S.A.


Pierwsze ekstraklasowe starcie z Zagłębiem Sosnowiec

 

W sobotę zagramy siódmy w historii mecz z Zagłębiem Sosnowiec, ale dopiero pierwszy raz będzie miało to miejsce na najwyższym szczeblu. Beniaminek z Sosnowca jest jednocześnie tym z naszych ekstraklasowych rywali, z którym graliśmy dotychczas najrzadziej.

Z Chłopcami Znad Brynicy spotkaliśmy się po raz pierwszy w 1986 roku, kiedy to 4 października siedmiokrotny medalista Mistrzostw Polski i czterokrotny zdobywca Pucharu Polski przyjechał do Płocka na mecz z Wisłą - beniaminkiem ówczesnej 2. ligi. Nasz zespół grający w składzie: Dariusz Zieliński - Jan Ostrowski (Grzegorz Nowaczyk), Krzysztof Wachaczyk, Jarosław Grzesiak, Grzegorz Woicki, Janusz Witkowski, Krzysztof Gostyński, Leszek Harabasz (Grzegorz Majchrzak), Marian Szarecki, Jerzy Kałka i Paweł Dylewski mocno postawił się spadkowiczowi z ekstraklasy i był o włos od zwycięstwa. W 80. minucie Dylewski wywalczył rzut karny, niestety Gostyński przestrzelił i mecz zakończył się bezbramkowym remisem.

Rozegrany 10 maja 1987 rewanż w Sosnowcu, a więc nasza pierwsza wizyta na Stadionie Ludowym, nie był dla nas udany. Walcząca rozpaczliwie o utrzymanie Wisła jeszcze przed przerwą straciła dwa gole i na otarcie łez pozostało nam honorowe trafienie Roberta Gapińskiego na kilka minut przed końcem meczu. W porównaniu z jesiennym pojedynkiem w naszych barwach pojawili się Gapiński, Sławomir Janicki oraz Jerzy Koba.

Na kolejny kontakt z Zagłębiem przyszło nam czekać ponad 14 lat. W sezonie 2001/2002 Wisła zarówno w Płocku, jak i w Sosnowcu (nasz skład z 1 grudnia 2001 r.: Jarosław Krupski, Jerzy Wojnecki, Dariusz Romuzga, Przemysław Boldt, Wahan Geworgian, Piotr Soczewka, Mike Mouzie, Mirosław Budka, Jarosław Maćkiewicz, Mariusz Nosal (Kamil Szarnecki), Paweł Woźniak (Paweł Strąk) kibice nie oglądali bramek, ale na zakończenie rozgrywek to nasz klub cieszył się z awansu do Ekstraklasy, natomiast Zagłębie pożegnało się z drugim poziomem.

 

 

Po kolejnych 14. latach Wisła ponownie spotkała się z Zagłębiem w walce o Ekstraklasę. Na inaugurację sezonu 2015/2016 pojechaliśmy do nie kryjącego ambicji beniaminka z Sosnowca i po trudnym meczu, po raz pierwszy tam wygraliśmy.

 

2 sierpnia 2015 roku

Zagłębie Sosnowiec - Wisła Płock 0:1 (0:1)

0:1 - Maksymilian Rogalski 41'

 

Zagłębie: Szymon Gąsiński - Marcin Sierczyński, Krzysztof Markowski, Łukasz Sołowiej (82. Grzegorz Fonfara), Konrad Budek - Hubert Tylec (60. Dawid Ryndak), Sebastian Dudek, Łukasz Matusiak, Przemysław Mizgała (70. Michał Fidziukiewicz), Martin Pribula - Jakub Arak.

Wisła: Seweryn Kiełpin - Cezary Stefańczyk, Przemysław Szymiński, Bartłomiej Sielewski, Patryk Stępiński - Maksymilian Rogalski, Piotr Wlazło - Jakub Bąk (64. Damian Piotrowski), Dimitar Iliev, Piotr Darmochwał (72. Arkadiusz Reca) - Wojciech Łuczak (88. Mikołaj Lebedyński).

 

 

Rewanż, czyli nasza ostatnia konfrontacja z Zagłębiem, to był już mecz czołowych ekip ligi, o dużym ciężarze gatunkowym. Pewne zwycięstwo Wisły przybliżyło ją do awansu, bo sosnowiczanie już do końca sezonu nie zdołali odrobić strat, ostatecznie zajmując trzecie miejsce w rozgrywkach.

 

22 listopada 2015 roku

Wisła Płock - Zagłębie Sosnowiec 3:1 (1:1)

1:0 - Arkadiusz Reca 7'

1:1 - Grzegorz Fonfara 45'+1'

2:1 - Mikołaj Lebedyński 46'

3:1 - Piotr Wlazło 81'

 

Wisła: Seweryn Kiełpin - Cezary Stefańczyk (21. Piotr Mroziński), Przemysław Szymiński, Bartłomiej Sielewski, Patryk Stępiński - Maksymilian Rogalski, Piotr Wlazło - Damian Piotrowski (70. Dominik Kun), Dimitar Iliev, Arkadiusz Reca (82. Jakub Bąk) - Mikołaj Lebedyński.

Zagłębie: Matko Perdijić - Marcin Sierczyński, Łukasz Sołowiej, Krzysztof Markowski, Jovan Ninković - Dawid Ryndak, Sebastian Dudek, Łukasz Matusiak, Grzegorz Fonfara (62. Michał Fidziukiewicz), Martin Pribula - Jakub Arak.

 

 

W dotychczasowym bilansie lepsza jest Wisła, która wygrała dwa (i to ostatnie) mecze, przy jednym tylko zwycięstwie Zagłębia (z 1987 roku). Bilans bramkowy to z kolei 5:3. W sobotę zaczynamy pisać historię ekstraklasową.

Niewielu piłkarzy broniło barw drużyn zarówno z Płocka jak i Sosnowca, a byli to m.in. Jakub Wierzchowski, Boris Peškovič, Wojciech Małocha, Piotr Bajera, Paweł Posmyk, Radosław Kursa, Sławomir Jarczyk, Adrian Mierzejewski oraz Wojciech Łuczak.

ZOBACZ TAKŻE:


Właściciel

Sponsor strategiczny

Sponsorzy główni