Logotyp Wisła Płocka S.A.
Oficjalna strona internetowa
WISŁY PŁOCK S.A.


Coraz bliżej emerytury

 

Maj 1968 roku. Nie wiadomo dokładnie, którego dnia, ponieważ takich informacji próżno szukać w klubowych kronikach i materiałach dostępnych o naszym klubie. Wiemy jednak na pewno, że  pięćdziesiąt lat temu w Płocku rozpoczęto budowę nowego stadionu, a już za chwilę… mamy nadzieję pełną parą ruszą prace związane z powstaniem obiektu na miarę XXI wieku.

- W maju 1968 roku ruszyły roboty ziemne pod nowy stadion. Na jego lokalizację przeznaczono tereny w pobliżu jaru Brzeźnicy, między wylotem drogi w kierunku budującego się kombinatu, a zbiegiem dzisiejszych ulic Gwardii Ludowej i Łukasiewicza. Zakończenie pierwszego etapu przewidziane było na lata 1970-1971, a całość inwestycji finansowały MZRiP w Płocku. Oprócz boisk do piłki nożnej i koszykówki, miały być wykonane również bieżnia i urządzenia lekkoatletyczne - napisał Zbigniew Pawłowski na 32 stronie książki „Duma Mazowsza”, wydanej na 65-lecie Wisły Płock.

Uroczyste otwarcie nowego obiektu sportowego Płocka odbyło się 10 czerwca 1973 roku, co oznacza, że stadion służy nam już od 45 lat. Niewiele czasu po otwarciu zagrano na nim również pierwszy mecz, którym było towarzyskie spotkanie z Lechem Poznań, przy blisko dziesięciotysięcznej publice.

Niespełna rok później przy Łukasiewicza padł - nie pobity do dziś - rekord frekwencji. 8 maja 1974 roku mecz reprezentacji Polski z holenderskim Twente Enschede (2:0) oglądało według różnych szacunków 26-30 tysięcy widzów! W kolejnych latach stadion Wisły jeszcze wielokrotnie gościł kilkunastotysięczną widownię. Było tak chociażby 13 kwietnia 1975 roku, gdy 25 tysięcy osób śledziło towarzyską rywalizację reprezentacji Polski z hiszpańską Valencią (3:0) oraz wtedy, gdy 11 czerwca 1994 roku pierwszy w historii awans do ekstraklasy piłkarzy Petrochemii Płock - po wygranej 3:0 z Szombierkami Bytom - świętowało na trybunach 19 tysięcy ludzi.

Liczne modernizacje począwszy od budowy trybuny krytej z zapleczem administracyjnym (1976), poprzez wymianę drewnianych ławek na plastikowe siedzenia (1996), montaż elektronicznej tablicy wyników (1999), sztucznego oświetlenia (2000) i systemu ogrzewania boiska (2006), oddanie do użytku pierwszego w ekstraklasie boiska ze sztuczną nawierzchnią (2004), budowę budynku z szatniami za bramką południową (2005) i boisk krytych halą pneumatyczną (2014), a skończywszy na wymiana tablicy wyników na nowoczesny ekran LED, doprowadziły do tego, że stadion wygląda… jak wygląda i jest jednym z najstarszych w ekstraklasie.

Przez lata w Płocku gościliśmy między innymi reprezentacje Polski w różnych kategoriach wiekowych, w tym tę najważniejszą, podczas spotkań z Serbią i Czarnogórą (4:3) oraz Stanami Zjednoczonymi (0:1), Polonię Warszawa w walce o Ligę Mistrzów z rumuńskim Dinamem Bukareszt i greckim Panathinaikosem Ateny oraz Puchar UEFA z włoskim Udinese Calcio i portugalskim FC Porto (późniejszym triumfatorem rozgrywek), trzy mecze o Superpuchar Polski w 1994, 2000 i 2010 roku oraz wiele wydarzeń skierowanych do lokalnej społeczności jak - organizowane przez PKN Orlen - Dni Chemika czy ostatnio zawody Drift Masters Grand Prix. Nie można przy tym zapomnieć, że Wisła trzykrotnie mierzyła się w europejskich pucharach z łotewskim FK Ventspils (2:2), szwajcarskim Grasshopper Club Zürich (3:2) oraz ukraińskim Czornomorcem Odessa (1:1). Teraz również pojawia się szansa na występy na arenie międzynarodowej. W 2018 roku mecze rund eliminacyjnych Ligi Europy moglibyśmy rozgrywać przy Ł34, ale już w fazie grupowej rozgrywek trzeba byłoby przenieść się na nowoczesny Stadion Miejski w Łodzi przy al. Piłsudskiego 138, gdzie na co dzień gra trzecioligowy obecnie Widzew.

W 2016 roku wystartowały jednak długo wyczekiwane prace nad nowym stadionem, a rok później biuro architektoniczne Bończa Studio z Krakowa przygotowało koncepcję modernizacji obiektu. Według niej nowy dom Nafciarzy będzie posiadał 15 004 miejsc, a koszt inwestycji wyniesie 100 mln złotych. Co więcej nie tak dawno, bo 23 marca 2018 Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski poinformował na Facebooku, że: - Zrobiliśmy kolejny krok przybliżający nas do budowy nowego stadionu Wisły Płock. Jest wykonawca, który opracuje program funkcjonalno-użytkowy nowego Ł34. To warszawskie studio projektowe S.P.A.K. Anny Kasprzak. Swoją pracę wyceniło na 146 tys. zł.

Mniej więcej w tym samym czasie na terenie klubu zaczęto wykonywać odwierty, będące ważnymi pracami, poprzedzającymi proces rozpoczęcia budowy nowego obiektu piłkarskiego na północnym Mazowszu.

Po wielu latach użytkowania płocki „pięćdziesięciolatek” chciałby udać się na w pełni zasłużoną emeryturę. Trochę musi jeszcze wytrzymać. Jak zawsze da radę, choć nie ukrywa, że przysłowiowe „wbicie pierwszej łopaty” w 2018 roku znacznie by go uspokoiło.

 

 

 

Fot. Sebastian Adamkiewicz 





ZOBACZ TAKŻE:


Właściciel

Sponsor strategiczny

Sponsorzy główni