Logotyp Wisła Płocka S.A.
Oficjalna strona internetowa
WISŁY PŁOCK S.A.


Reprezentanci: Zawodnicy eksportowi

 

Siedmiu zawodników i jedna zawodniczka – właśnie tylu Nafciarzy otrzymało w minionym 2021 roku powołanie do drużyn narodowych. Jak poszło im na boisku?

Jako pierwszy z naszych reprezentantów na boisko wybiegł Dawid Kocyła. 26 marca zagrał on w drugiej połowie towarzyskiego meczu Polski U-21 z Arabią Saudyjską U-20 (7:0). Właśnie za niesportowe zachowanie względem Dawida czerwoną kartką został ukarany jeden z przeciwników. Trzy dni później młodzieżówka uległa swoim rówieśnikom z Austrii 0:2, a Kocyła zmienił w 65. minucie Bartosza Białka. W maju młody skrzydłowy został powołany na obóz kadry narodowej w Warce, a na początku września oglądaliśmy go już w drużynie U-20 selekcjonera Miłosza Stępińskiego w meczach Elite League. Wtedy zagrał 45 minut z Włochami (0:2) i 78 z Portugalią (0:0). Miesiąc później wybiegł w wyjściowym składzie i został zmieniony w przerwie w spotkaniu z Niemcami (0:0), a z Norwegią (5:1) przebywał na placu gry przez ostatnie pół godziny.

We wrześniu w drużynie U-19 zagrał Marcel Błachewicz. Dla naszego lewego obrońcy było to pierwsze powołanie do kadry narodowej. Na turnieju towarzyskim w Norwegii rozegrał dwa pełne mecze – z gospodarzami (1:2) oraz z Danią (0:1). Młodzieżowiec nie musiał długo czekać, aby ponownie znaleźć uznanie w oczach selekcjonera Mariusza Rumaka. W październikowych eliminacjach mistrzostw Europy wystąpił jednak tylko raz, zaliczając 90 minut z Finlandią (1:3). W spotkaniach z Maltą (4:0) i Ukrainą (2:2) zasiadł na ławce rezerwowych.

W listopadzie do klubu przyszło powołanie dla Tomasza Walczaka. Napastnik, który ma już za sobą grę w narodowych barwach w młodszych kategoriach wiekowych, tym razem został zaproszony przez trenera Dariusza Gęsiora do drużyny U-17 na turniej towarzyski Football Federations Cup. Tam wszedł na drugą połowę meczu z Meksykiem i niedługo po zameldowaniu się na murawie wpisał się na listę strzelców! Niestety Polska przegrała to spotkanie 3:4. Brał też udział w pozostałych dwóch potyczkach – z Czechami (3:0) i Norwegią (2:0). Pierwszą z nich rozpoczął w wyjściowym składzie i został zmieniony w przerwie, a w drugiej zaliczył końcowe 5 minut.

Fryderyk Gerbowski pod koniec września zadebiutował w PKO Bank Polski Ekstraklasie, a na początku listopada otrzymał powołanie do reprezentacji Polski U-20 na mecz z Rumunią w ramach Elite League. Nasz pomocnik, który w poprzednich latach regularnie grywał w kadrach od U-15 do U-17, pozostał w tym spotkaniu rezerwowym. Warto wspomnieć, że na powołanie na zgrupowanie selekcyjne reprezentacji do lat 15, które odbyło się pod koniec listopada, zapracowała zawodniczka drużyny kobiet Amelia Kraszewska.

W naszym klubie znajdziemy również zagranicznych zawodników, którzy otrzymali w minionym roku szanse na reprezentowanie swoich krajów. Pierwszym z nich jest Dušan Lagator, który w marcu został powołany na mecze Czarnogóry w ramach eliminacji do mistrzostw świata. W spotkaniu z Gibraltarem (4:1) zmienił w 60. minucie Nebojsę Kosovicia, natomiast z Norwegią (0:1) wybiegł w podstawowym składzie i przebywał na placu gry do 63. minuty. Ponownie Lagator na zgrupowaniu kadry i meczach eliminacyjnych przebywał we wrześniu. Z Turcją (2:2) pozostał na ławce rezerwowych, z Holandią (0:4) rozegrał pełne 90 minut i obejrzał żółtą kartkę, natomiast z Łotwą (0:0) znalazł się poza kadrą meczową.

Regularnym reprezentantem Azerbejdżanu jest Anton Krivotsyuk. Po dołączeniu do Wisły Płock 23-letni obrońca był powoływany do kadry trzykrotnie. We wrześniu zagrał w spotkaniach z Luksemburgiem (1:2) i Irlandią (1:1). W pierwszym z nich zmienił w przerwie Abbasa Hüseynova, w drugim natomiast rozegrał pełne 90 minut. Niestety w obu potyczkach obejrzał po żółtej kartce, co poskutkowało zawieszeniem na mecz z Portugalią (0:3). Później Krivotsyuk otrzymał powołanie na październikowe spotkania eliminacyjne z Irlandią (0:3) i Serbią (1:3). Oba rozpoczął w wyjściowym składzie, w pierwszym został zmieniony po 79 minutach, natomiast w drugim przebywał na placu gry pełne 90. Dotychczasowe dwa ostatnie mecze kadra Azerbejdżanu rozegrała w listopadzie. Eliminacje do mistrzostw świata zakończyła porażką z Luksemburgiem 1:3, a później jeszcze zmierzyła się towarzysko z Katarem (2:2). W obu spotkaniach nasz obrońca przebywał na boisku od pierwszego do ostatniego gwizdka.

Nasz najnowszy nabytek, Jorginho, jest z kolei regularnie powoływany do kadry Gwinea Bissau. Wrześniowe zgrupowanie to dwa mecze – z Gwineą (1:1) i Sudanem (4:2). W tym pierwszym Jorginho wszedł na boisko na ostatnie 14 minut, a w drugim zaliczył dwie asysty i został zmieniony w doliczonym czasie gry. W trakcie październikowego zgrupowania Gwinea Bissau dwukrotnie mierzyła się z Marokiem. 26-letni skrzydłowy oba spotkania rozegrał w pełnym wymiarze czasowym. Niestety jego drużyna przegrała je kolejno 0:5 i 0:3. Również po 90 minut Jorginho przebywał na boisku w trakcie dwóch zremisowanych 0:0 listopadowych meczów z Gwineą i Sudanem. W nowym roku ten zawodnik będzie miał okazję zagrać w Pucharze Narodów Afryki, na który już otrzymał powołanie.

 

Dawid Kocyła

(Polska U-21)

45 minut z Arabią Saudyjską 7:0 (2:0) – mecz towarzyski

25 minut z  Austrią 0:2 (0:2) – mecz towarzyski

(Polska U-20)

45 minut z Włochami (0:2) – U-20 Elite League

78 minut z Portugalią (0:0) – U-20 Elite League

45 minut z Niemcami (0:0) – U-20 Elite League

30 minut z Norwegią (5:1) – U-20 Elite League

 

Dušan Lagator (Czarnogóra)

30 minut z Gibraltarem (4:1) – el. do Mistrzostw Świata (Europa)

63 minuty z Norwegią (0:1) – el. do Mistrzostw Świata (Europa)

na ławce rezerwowych z Turcją (2:2) – el. do Mistrzostw Świata (Europa)

90 minut i żółta kartka z Holandią (0:4) – el. do Mistrzostw Świata (Europa)

poza kadrą z Łotwą (0:0) – el. do Mistrzostw Świata (Europa)

 

Marcel Błachewicz (Polska U-19)

90 minut z Norwegią U-19 (1:2) – turniej towarzyski

90 minut z Danią (0:1) – turniej towarzyski

90 minut z Finlandią (1:3) – EME U-19

na ławce z Maltą (4:0) – EME U-19

na ławce z Ukrainą (2:2) – EME U-19

 

Jorginho (Gwinea Bissau)

14 minut z Gwineą (1:1) – el. do Mistrzostw Świata (Afryka)

89 minut i 2 asysty z Sudanem (4:2) – el. do Mistrzostw Świata (Afryka)

90 minut z Marokiem (0:5) – el. do Mistrzostw Świata (Afryka)

90 minut z Marokiem (0:3) – el. do Mistrzostw Świata (Afryka)

90 minut z Gwineą (0:0) – el. do Mistrzostw Świata (Afryka)

90 minut z Sudanem (0:0) – el. do Mistrzostw Świata (Afryka)

 

Anton Krivotsyuk (Azerbejdżan)

45 minut i żółta kartka z Luksemburgiem (1:2) – el. do Mistrzostw Świata (Europa)

90 minut i żółta kartka z Irlandią (1:1) – el. do Mistrzostw Świata (Europa)

zawieszony z Portugalią (0:3) – el. do Mistrzostw Świata (Europa)

79 minut z Irlandią (0:3) – el. do Mistrzostw Świata (Europa)

90 minut z Serbią (1:3) – el. do Mistrzostw Świata (Europa)

90 minut z Luksemburgiem (1:3) – el. do Mistrzostw Świata (Europa)

90 minut i żółta kartka z Katarem (2:2) – mecz towarzyski

 

Tomasz Walczak (Polska U-17)

45 minut i bramka z Meksykiem (3:4) – Football Federations Cup

45 minut z Czechami (3:0) – Football Federations Cup

5 minut z Norwegią (2:0) – Football Federations Cup

 

Fryderyk Gerbowski (Polska U-20)

na ławce z Rumunią (1:2) – U-20 Elite League

 





ZOBACZ TAKŻE:


Właściciel

Sponsor strategiczny

Sponsorzy główni