Logotyp Wisła Płocka S.A.
Oficjalna strona internetowa
WISŁY PŁOCK S.A.


Praca u podstaw

 

Meczem z Lechią rundę jesienną zakończył nasz pierwszy zespół, ale przy tej okazji warto wspomnieć o tych, którzy ciężko pracują na to, żeby w przyszłości stać się ulubieńcami płockich trybun. Podsumujmy minioną rundę w wykonaniu naszej klubowej akademii.

Przed rozpoczęciem sezonu znacznie wzbogacony został program szkoleniowy dla naszych młodych piłkarzy. Plan treningowy powiększył się o treningi lekkoatletyczne, rozbudowane zostały również treningi motoryczne. Roczniki 2004-2008 odbywają dodatkowe zajęcia z psychologiem sportu, dr Katarzyną Skwarek. Od sierpnia zawodnicy mają zapewnioną opiekę fizjoterapeuty w trakcie każdego treningu. Zmienił się również profil zajęć Top Grupy (dodatkowe treningi dla wyróżniających się zawodników), które podzielono na dwie części – pierwsza to pozycjonowanie i technika indywidualna, a druga to technika biegu, którą zajmuje się Paweł Krysiak – fizjoterapeuta, trener przygotowania motorycznego i lekkoatletycznego. Analizą spotkań grup młodzieżowych zajął się Marcin Biernacki.

Jeżeli chodzi model gry, po zeszłorocznym wprowadzeniu systemu 3-5-2 dla wszystkich roczników grających w „jedenastkach”, od sierpnia został on już całościowo usystematyzowany, a szczególny nacisk położono na fazy przejścia.

– Trenerzy mieli całą rundę na to, aby to wdrożyć i myślę, że dobrze to wygląda, natomiast to dopiero początek i potrzebujemy jeszcze trochę czasu, żeby ten model gry zaiskrzył we wszystkich rocznikach, bo różnie to wyglądało w meczach. Wiemy, że to jest proces i on jeszcze chwilę musi potrwać – powiedział dyrektor ds. szkolenia młodzieży w naszym klubie, Marek Brzozowski.

Młodsze roczniki rozpoczęły od sierpnia pracę według poważnie zmodyfikowanego programu szkoleniowego, który oparto na fundamentach gry i rozumieniu gry.

– Mamy swoje pierwsze przemyślenia na temat tego programu, ale poczekamy do czerwca, żeby po roku pracy móc ocenić jak się nasi zawodnicy rozwijają. Zależy nam na tym, żeby lepiej rozumieli grę i fundamenty, których ich nauczamy. To dla nas ważne, żebyśmy wychowywali tutaj świadomych zawodników – dodaje Brzozowski.

Wyniki sportowe nie są najważniejsze w sporcie dzieci i młodzieży, jednak pozwalają w pewnym stopniu ocenić wykonaną pracę. Przepytaliśmy koordynatorów poszczególnych pionów o to, jak w rozgrywkach ligowych spisali się nasi zawodnicy. Za pion 2004-2008 (piłka jedenastoosobowa) odpowiada trener Piotr Górnicki, za 2009-2012 trener Tomasz Śmiechowski, a za nasz najmłodszy narybek, czyli roczniki 2013-2016 – trener Maciej Trepka.

Rocznik 2004 wygrał swoją ekstraligę z dużą przewagą punktową, przegrywając tylko raz. Myślę, że ta drużyna zrobiła duży progres i należy pochwalić pracę trenerów Gucwy i Gagata. Rocznik 2005 (trenerzy Śpiegowski i Berliński) zajął trzecie miejsce w swojej ekstralidze, tuż za mocnymi przeciwnikami – Escolą Varsovia i Zniczem Pruszków. Pozostał niedosyt, bo chcieliśmy powalczyć o CLJ-kę i to się nie udało, ale myślę, że dzięki temu ci chłopcy będą teraz bardzo jeszcze ciężej pracować, żeby przygotować się do wiosny i wierzę, że będzie ona w ich wykonaniu zdecydowanie lepsza. Drużyna 2007 (trenerzy Koperek i Kowalski) również zajęła trzecie miejsce w ekstralidze.  Jest zadowalający wynik, biorąc pod uwagę to, że ten rocznik dopiero awansował do ekstraligi. Rocznik 2008  też ma za sobą świeży awans. W ekstralidze spotkali wielu wymagających przeciwników, takich jak Legia Warszawa, Escola Varsovia, Drukarz Warszawa czy Znicz Pruszków. To była duża szkoła dla tych młodych zawodników i ostatecznie zajmujemy miejsce w środku tabeli. Myślę, że dobrą pracę wykonali tu trenerzy Majewski i Lewandowski, którzy dbają o to, żeby na wiosnę osiągnąć jeszcze lepsze wyniki. „Mój” rocznik 2006 skończył rundę na trzecim miejscu w tabeli i tu pozostał pewien mały niedosyt. W dwóch meczach – z Escolą i Zniczem – chłopcy nie pokazali pełni możliwości – podsumował trener-koordynator Piotr Górnicki.

Myślę, że idziemy w dobrym kierunku, ale musimy mierzyć siły na zamiary. W rocznikach 2006 i 2008 mierzyliśmy się z najlepszymi drużynami na Mazowszu. Wiemy, w jakim jesteśmy miejscu. Budujemy Akademię i z miesiąca na miesiąc staje się ona coraz silniejsza. Rozwijają się trenerzy, rozwijają się zawodnicy i coraz częściej są oni powoływani przez trenera Brzozowskiego na treningi i sparingi drugiego zespołu. Sprawdzenie się z seniorami dobrze robi dla ich rozwoju indywidualnego – dodał koordynator pionu 2004-2008.

Przed sezonem nastąpiły w nich duże zmiany w sztabach trenerskich drużyn, które zbierają doświadczenie na nieco mniejszym boisku (2009-2012). Do rocznika 2009 dołączył trener asystent Artur Cegiełka, który wcześniej pracował w Talencie Warszawa i jest koordynatorem w Orletąch Czosnów. Wiodącą drużynę 2011 przejął dotychczasowy asystent Artur Gołębiewski, a pomaga mu nowozatrudniony asystent Mateusz Sikorski. Rocznik 2010 przejęli Emil Pniewski i Konrad Bagiński (w poprzednim sezonie drużyna 2008). Jedynie w zespole 2012 zostali ci sami trenerzy – Jarosław Berliński i Marcin Mikołajczyk.

Myślę, że zaangażowanie nowych trenerów wniosło ożywienie do pracy z tymi grupami. Największe roszady zawodników zaszły w drużynie 2009, do której przed rozpoczęciem rundy dołączyło sześciu nowych graczy, teraz kolejnych dwóch i dojdzie jeszcze do pewnych przetasowań w trakcie zimowych naborów – rozpoczął trener-koordynator Tomasz Śmiechowski – Od U-13 do U-10 gramy w ligach okręgowych. Mamy grupy niebieskie (wiodące) i białe. Wszystkie z nich wygrały swoje ligi praktycznie bez straty punktu, więc na tym naszym lokalnym podwórku wygląda to bardzo dobrze. Myślę, że zawodnicy rozwijają się w odpowiedni sposób. Ostatnio bierzemy udział w wielu turniejach i grach kontrolnych z najlepszymi akademiami w Polsce. Takich zaproszeń napływa do nas coraz więcej, a gdyby zawodnicy nie rozwijali się tak dobrze, to ci najlepsi po prostu nie zapraszaliby nas do grania z nimi. Dzięki takim meczom możemy wyciągnąć jeszcze więcej wniosków i zobaczyć, czego nam jeszcze brakuje.

Najmłodsze roczniki (2013-2016) rywalizują w ligach okręgowych w formie turniejowej, bez tabel i zapisywania wyników, z celem czysto szkoleniowym. Koordynator tego pionu podkreśla, że liczy się przede wszystkim rozwój indywidualny zawodników. Również i tu doszło do lekkich korekt w sztabach szkoleniowych.

Od sierpnia otworzyliśmy nową drużynę – rocznik 2016 – której trenerami są Krzysztof Kamiński oraz Ariel Lipiński. Dotychczas trenowali oni zespół 2014, a teraz przekazali go trenerowi Mateuszowi Sikorskiemu i Michałowi Lubińskiemu. Jeżeli chodzi o roczniki 2015 i 2013, tam do żadnych zmian w sztabie szkoleniowym nie doszło – opowiedział nam trener-koordynator Maciej Trepka.

Myślę, że w każdym roczniku zawodnicy zrobili widoczny progres umiejętności indywidualnych, z czego się bardzo cieszymy. Rozgrywki ligowe trwają w okresie jesiennym, natomiast w okresie zimowym bierzemy udział w turniejach w całej Polsce, na przykład ostatnio rocznik 2015 był w Częstochowie, rocznik 2013 był w Toruniu, a 2014 w Warszawie. Mierzymy się z najmocniejszymi akademiami w kraju i uważam, że na ich tle wyglądamy naprawdę dobrze. Ze wszystkimi możemy rywalizować jak równy z równym. W jeszcze początkującej grupie 2016 dokładamy dodatkową jednostkę treningową w postaci gry wewnętrznej w weekendy – dodał Trepka.

Kilku z zawodników naszej akademii zostało w minionej rundzie sprawdzonych przez trenerów kadr wojewódzkich. I tak powołania w listopadzie otrzymali: Kacper Kuczyński, Mateusz Leśniewski i  Sebastian Nowak (2008) oraz Tomasz Wojciechowski i Robert Zbytniewski (2010). W grudniu natomiast do klubu spłynęły powołania dla Adama Śmiechowskiego (2010) oraz ponownie Tomasza Wojciechowskiego (2010), Mateusza Leśniewskiego i Sebastiana Nowaka (2008).

Na współpracę z naszą akademią ponownie zdecydowała się Galeria Mazovia, która rozszerzając partnerstwo została sponsorem tytularnym plebiscytu na młodzieżowca miesiąca (w ramach którego od początku jego istnienia fundowała również nagrodę pieniężną) oraz sponsorem transmisji spotkań drużyn SSM Wisły Płock. W tym miejscu warto przypomnieć zawodników, którzy w tej rundzie odebrali wspomnianą nagrodę Mazovia Młodzieżowca Miesiąca. We wrześniu był to Szymon Leśniewski (U-16), w październiku Mateusz Leśniewski (U-14), a w listopadzie Mateusz Bojdziński (U-17).

Aby odpowiednio szkolić młodych adeptów piłki nożnej, w naszej akademii ważny jest stały rozwój kadry trenerskiej. W dniach 4-5 stycznia odbędzie się organizowane przez nas szkolenie "Trendy szkoleniowe w czołowych akademiach w Niemczech", którego prelegentami będą fachowcy pracujący na co dzień w klubach 1. i 2. Bundesligi. Na szkolenie zapraszamy również trenerów z zewnątrz – więcej informacji TUTAJ.

Na zakończenie warto wspomnieć o systematycznym rozbudowywaniu grona klubów partnerskich. Po Juventus Academy Toruń, FEA Gostynin, Stoczniowcu Płock i Starcie Proboszczewice dołączyli do nas: AKS 1947 Busko-Zdrój, Furman Football Academy, Ożarowianka Ożarów Mazowiecki i Orlęta Czosnów.

W naszej akademii nie brakuje zdolnych zawodników, którzy ciężko trenują, aby osiągnąć upragniony cel. Liczymy na to, że praca u podstaw zaprocentuje i już niedługo w koszulkach pierwszego zespołu Wisły Płock zobaczymy ich jak największe grono.

 





ZOBACZ TAKŻE:


Właściciel

Sponsor strategiczny

Sponsorzy główni