TOP 5 najciekawszych gier roku 2023
Koniec roku to czas podsumowań. Właśnie z tego powodu zerkniemy wstecz i wybierzemy 5 najciekawszych gier 2023 roku. Nie bez przyczyny użyłem słowa “najciekawszych”, a nie “najlepszych”, ponieważ jest to kwestia dość subiektywna. Subiektywnym jest też poniższy ranking, któremu szczypty obiektywizmu doda serwis Metacritic, podający uśrednione oceny gier z kilkudziesięciu profesjonalnych rankingów oraz odbywające się kilka dni temu “growe Oscary”, czyli The Game Awards 2023. Zapraszamy.
5. Street Fighter 6
Znanych marek bijatyk, które od lat trzymają poziom jest kilka. W 2023 roku faworytem jest szósta odsłona japońskiego Street Fighter. Ponownie spotykamy znanych nam bohaterów - Ryu, Chun-Li, Guile czy Cammy. Rozgrywka nie różni się za bardzo od tego co znamy. W pojedynku jeden na jeden staje naprzeciw siebie dwóch rywali. Przegrywa ten, który zostanie powalony na ziemię. Plusem gry jest z pewnością duża liczba bohaterów oraz ich różnorodność. Każda postać ma inne umiejętności, uderzenia czy nawet styl poruszania się. Twórcy wprowadzili w końcu nowy system sterowania, który ułatwia rozgrywkę nowicjuszom. W Street Fightera 6 można grać w kampanii singleplayer (tworząc własną postać) oraz rzecz jasna w popularnym trybie multi. Uliczni Wojownicy zostali docenieni na tegorocznym The Game Awards, w którym otrzymali statuetkę za “najlepszą bijatykę” wygrywając tym samym z konkurencyjnym Mortal Kombat 1. Potwierdza to też serwis Metacritic, w którym Street Fighter 6 uzyskał średnią ocen na poziomie 92.
4. Hogwart: Legacy
Spełniło się marzenie tysięcy fanów Harrego Pottera. W końcu otrzymaliśmy dobrą grę w magicznym uniwersum. Co prawda w produkcji z lutego nie zobaczymy Pottera, Hermiony i Rona, ale wydaje się to słusznym posunięciem. Akcja gry dzieje się na 100 lat przed wydarzeniami związanymi z Sami-Wiecie-Kim. Do Hogwartu trafiamy jako wyjątkowy uczeń, który zaczyna naukę od 5. roku. Tym sprytnym zabiegiem twórcy nie musieli umieszczać w grze dziecięcych bohaterów, a byłoby to wielce niestosowne - zwłaszcza, że w pewnym momencie bez problemu możemy stosować Avada Kedavra, czyli zaklęcie uśmiercające. Początki przygody są najlepszym fragmentem gry, ponieważ chodzimy na zajęcia, poznajemy nowe czary i zawiązujemy znajomości. Sam zamek jest zaprojektowany kapitalnie i fan literatury Rowling znajdzie tam wiele smaczków. Wzorem wielu dzisiejszych gier w Legacy zwiedzimy też sporo terenów poza samym Hogwartem. Główny wątek fabularny skupia się wokół pradawnej magii oraz buntu goblinów i jest on… ok. Nic wybitnego, ale nadrabiają to bardzo ciekawe questy poboczne. Gra nie jest bez wad, a ze względu na specyficzną tematykę zainteresuje głównie osoby dobrze znające uniwersum Pottera. W każdym razie Hogwart: Legacy jest jedną z ciekawszych produkcji tego roku, co odzwierciedlają recenzje. Na Metacritiku zobaczymy średnią ocen na poziomie 85 na 100.
3. Alan Wake 2
Trzema statuetkami na The Game Awards 2023 nagrodzony został Alan Wake 2. Najlepsza reżyseria, najlepsza fabuła i najlepszy kierunek artystyczny - te elementy docenili recenzenci. Grając w tę przygodową grę akcji będziemy się bać, ponieważ studio Remedy postawiło tym razem większy nacisk na atmosferę grozy. Historia dzieje się w małym miasteczku Bright Falls, do którego trafia Saga Anderson, profilerka FBI, której zadaniem jest rozwiązanie sprawy rytualnych zbrodni. Na miejscu spotyka tytułowego, znanego z poprzedniej odsłony, Alana Wake’a, pogrążonego przez koszmary pisarza, który staje się drugim grywalnym bohaterem. We dwoje będą musieli się zmierzyć z tajemniczym i strasznym złem, które nawiedziło sielankowe z pozoru miasteczko. Ich najlepszym przyjacielem będzie natomiast strumień światła z latarki. Ten padając na wrogów sprawia, że są oni wrażliwi na obrażenia. Drugi Alan Wake przebił w wynikach swojego poprzednika osiągając średnią ocen na poziomie 88 na 100.
2. The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom
Jedyna z prezentowanych tutaj produkcji, która jest tzw. exclusivem, czyli jest dostępna wyłącznie na jednej platformie. Jest nią Nintendo Switch. Kontynuacja gry z 2017 roku wprowadza wiele rozwiązań, których twórcy nie zdążyli dodać do pierwszej części. Link i księżniczka Zelda przypadkowo budzą do życia złowrogiego Króla Demonów, który doprowadza do całkowitej dewastacji świata. Główny bohater musi sobie radzić bez ręki i bez… Zeldy, która ponownie znika. Podobnie jak w poprzedniczce tytuł jest nastawiony na swobodną eksplorację ogromnego świata, wiele walk oraz zagadek logicznych. The Legend of Zelda to bogata seria, która jest z nami od 30 lat i obok Mario jest flagowym produktem japońskiego Nintendo. Nie dziwi więc perfekcyjne i dokładne wykonanie. Należy wziąć pod uwagę, że jest to gra stworzona na przenośną konsolę. Z tego powodu sympatyczna oprawa graficzna odstaje od możliwości konkurencji. Jednak Zelda nadrabia to innymi elementami i robi to ze znaczną nawiązką. Nie bez powodu produkcja otrzymała nagrodę za najlepszą przygodową grę akcji, a w serwisie Metacritic średnia ocen sięgnęła 96 punktów na 100 - tyle samo co gra roku 2023, o której poniżej. Jeśli zastanawiacie się nad kupnem Switcha to The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom jest mocnym argumentem przemawiającym za japońską konsolą.
1. Baldur’s Gate 3
Dokładnie 23 lata czekali fani na nowego Baldur’s Gate. Pierwsze dwie odsłony z końca lat 90’ należą do absolutnych klasyków RPG, jak i gier w ogóle. Poprzeczka postawiona przed twórcami była bardzo wysoko. Całe szczęście belgijskie Larian Studios zbierało doświadczenie w gatunku RPG przy okazji ciepło przyjętej serii Divinity. Grzechem byłoby zdradzać najmniejsze szczątki fabuły, ponieważ ten aspekt jest najważniejszy w Baldur’s Gate. Wystarczy wspomnieć, że akcja gry dzieje się mniej więcej 100 lat od wydarzeń z Tronu Bhaala, czyli dodatku do drugiej części. O tym z jak bardzo rozbudowaną historią mamy tu do czynienia wystarczy wspomnieć, że scenariusz gry liczy sobie ponad 2 miliony słów, czyli więcej cała książkowa trylogia Władcy Pierścieni. W odróżnieniu od leciwych odsłon studio Larian dodało do “trójki” przerywniki filmowe, których czas trwania wynosi 170 godzin! Wprowadzono też dobrze funkcjonującą w Divinity walkę turową.
Baldur’s Gate 3 po prostu pozamiatał i widać to w ocenach. Uśrednione recenzje w Metacritic sięgają 96 punktów na 100 i przebijają nawet wyniki dwóch kultowych poprzedniczek. Nie dziwi wysyp nagród dla produkcji Belgów. Trzeci Baldur’s Gate otrzymał aż 6 statuetek na The Game Awards 2023. Są to: najlepszy występ aktorski, najlepsze wsparcie społeczności, najlepsza gra RPG, najlepszy multiplayer, nagroda publiczności oraz rzecz jasna gra roku. Baldur’s Gate 3 jest tytułem, o którym nie zapomnimy przez długi czas.
Rok 2023 był udany dla graczy. Nie zabrakło rozczarowań jakim stało się wyczekiwane Diablo 4 czy Starfield. Mimo to ostatnie 12 miesięcy zapewniło nam wiele ciekawych produkcji, które warto poznać. Przecież poza wspomnianymi w powyższym rankingu w 2023 roku premiery miały np. Spider Man 2, Star Wars Jedi: Survivor, Final Fantasy XVI czy remake Resident Evil 4. A jak z Wami? W jaką grę grało Wam się najlepiej w 2023 roku? Dajcie znać w komentarzu!
Poprzednio w serii TOP:
TOP 5 gier piłkarskich, które nie są FIFĄ…
TOP 5 najlepszych gier, które mrożą krew w żyłach
TOP 5 retro gier o tematyce sportowej, innej niż piłka nożna
TOP 10 gier do wspólnej gry na kanapie
TOP 5 wątków miłosnych w grach
TOP 5 najbardziej wyrazistych postaci kobiecych w grach
TOP 10 gier na pierwsze PlayStation
TOP 5 najciekawszych gier 2022 roku