Logotyp Wisła Płocka S.A.
Oficjalna strona internetowa
WISŁY PŁOCK S.A.


"Zmiana z korzyścią dla wszystkich"

 

7 grudnia grudnia 2018 roku zapadła decyzja w sprawie obowiązku młodzieżowca w LOTTO Ekstraklasie od sezonu 2019/2020. Oznaczało to, że wzorem niższych klas rozgrywkowych w Polsce również w ekstraklasie na boisku będzie musiał przebywać co najmniej jeden zawodnik posiadający taki status. 28 stycznia 2019 postanowiono wprowadzić jednak pewne zmiany. 

- 28 stycznia decyzją Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej podjęta została zmiana w Uchwale nr XI/199 z dnia 7 grudnia 2018 roku. Na jej mocy od sezonu 2019/2020 status zawodnika młodzieżowego w rozgrywkach Ekstraklasy oraz Pucharu Polski należał się będzie graczom z obywatelstwem polskim, którzy w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu, kończą 22. rok życia (rocznik 1999 - przyp red.) oraz młodszym - napisano w oficjalnym komunikacie związku. Co to oznacza dla naszego klubu?

W praktyce same korzyści. - W naszym przypadku, a więc klubu, którego akademia powstała stosunkowo niedawno mógłby pojawić się problem z wyselekcjonowaniem kilku juniorów gotowych już od przyszłego sezonu na grę w ekstraklasie. Dlatego też objęcie statusem młodzieżowca zawodników rok starszych niż pierwotnie zakładano będzie korzystne dla wszystkich - zarówno klubów, które będą miały większe pole manewru, piłkarzy, którzy będą lepiej przygotowani do gry w ekstraklasie, oraz reprezentacji młodzieżowych. Nie ukrywamy, że mocno naciskaliśmy, aby doszło właśnie do takiej zmiany - powiedział wiceprezes Wisły Płock Tomasz Marzec

Dotychczas zarówno w LOTTO Ekstraklasie jak i Pucharze Polski status młodzieżowca przysługiwał piłkarzom z obywatelstwem polskim, którzy w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu, kończyli 21. rok życia oraz młodszym - jednak w ekstraklasie nie było obowiązku ich wystawiania. Teraz sytuacja ulegnie zmianie, choć warto podkreślić, że korekta w uchwale nie dotyczy rozgrywek I, II oraz III ligi – na tych poziomach zasada zostaje zachowana w niezmienionej postaci. Nadal będzie więc trzeba wystawiać młodzieżowców, tyle, że 21-letnich i młodszych.

Nie licząc tegorocznej edycji Pucharu Polski, w której w naszych barwach wystąpili dwaj zawodnicy obecnie posiadający status młodzieżowców: Bartłomiej Żynel i Riccardo Grym, po raz ostatni  do czynienia z obowiązkowymi "młodzieżowcami" mieliśmy w sezonie 2015/2016 w I lidze. Wówczas taki status posiadali zawodnicy urodzeni w 1995 roku i młodsi, a w Wiśle Płock byli to: Arkadiusz Reca, Patryk Stępiński oraz Paweł Łysiak.

Obecnie w kadrze pierwszego zespołu poza wspomnianymi już Żynelem i Grymem jest Marcel Zapytowski, a regularnie trenują również wychowankowie z drugiego zespołu (m. in. Adrian Szczutowski, Aleksander Pawlak, Radosław Gałązka czy Patryk Szczepański). Co więcej w ostatnim czasie nasz klub ogłosił pozyskanie trzech zawodników z rocznika 1998, którzy rundę wiosenną sezonu 2018/2019 spędzą w klubach z niższych ligi.

W Fortuna 1. Lidze do końca trwających rozgrywek występować będą zbierający dobre recenzje za grę na zapleczu ekstraklasy pomocnicy: Hubert Adamczyk (GKS Tychy) i Maciej Spychała (GKS 1962 Jastrzębie), a poziom niżej najlepszy środkowy obrońca II ligi - Damian Michalski (GKS Bełchatów), którego kontrakt z nami zacznie obowiązywać od 1 lipca 2019.

- Informacja o tym, że Hubert Adamczyk, Maciej Spychała i Damian Michalski również będą traktowani jako młodzieżowcy jest dla nas fantastyczną wiadomością, bowiem już teraz pod tym względem jesteśmy właściwie gotowi na kolejny sezon. Nie oznacza to jednak, że przestaniemy obserwować innych młodych zawodników, którzy mogliby zasilić szeregi Wisły Płock. Od kilku lat staramy się bowiem promować naszych piłkarzy, a ostatnie przykłady transferów Damiana Szymańskiego, Arkadiusza Recy czy wcześniej Przemysława Szymińskiego pokazują, że wychodzi nam to nie najgorzej - zakończył wiceprezes Marzec.





ZOBACZ TAKŻE:


Właściciel

Sponsor strategiczny

Sponsorzy główni