Logotyp Wisła Płocka S.A.
Oficjalna strona internetowa
WISŁY PŁOCK S.A.


Tydzień zagraniczny. Bramkarze

 

Zgodnie z zapowiedzią startujemy z "Tygodniem zagranicznym", w którym formacja po formacji, a właściwie pozycja po pozycji, wybierzecie jedenastkę najlepszych obcokrajowców w historii Wisły Płock. Na pierwszy ogień pójdzie najmniej liczba grupa, składająca się z zaledwie czterech zawodników. Mowa tutaj oczywiście o broniących dostępu do naszej bramki golkiperach, wśród których faworyt może być tylko jeden. 

Od wiosny 1992 roku i zakontraktowania dwóch pierwszych graczy z zagranicy (konkretnie z Gruzji) aż do dziś przez nasz klub przewinęło się 79 piłkarzy spoza Polski. Mowa oczywiście o tych, którzy związali się z nami wiążącymi umowami. Trzech z nich nigdy nie zdołało zadebiutować, a z pozostałych bramkarze stanowili ledwie małą cząstkę. 

Było ich czterech, przy czym o pierwszym bardzo ciężko o znalezienie jakichkolwiek wzmianek poza tym, że był w kadrze Petrochemii Płock wiosną 1992 roku i wystąpił w dwóch meczach z Chemikiem Bydgoszcz (0:1) i Błękitnymi Kielce (1:2). Jakichkolwiek fotografii jednak brak.

Reprezentant Litwy Pavel Leus tak jak kilku jego poprzedników trafił do nas z Żalgirisu Wilno. Po półrocznym okresie wypożyczenia wrócił do kraju z dorobkiem bogatszym o dwa spotkania w polskiej ekstraklasie z Odrą Wodzisław Śląski (0:4) i Ruchem Radzionków (6:3). 

Na następnego przedstawiciela z zagranicy w wiślackiej bramce czekaliśmy do roku 2012 i kolejnej przerwy w rozgrywkach. Wiosną w utrzymaniu w I lidze pomóc miał nam doświadczony Słowak Boris Peškovič. Skończyło się jednak na tym, że zagrał w zaledwie sześciu meczach na początku rundy, w których puścił 10 bramek i jego miejsce między słupkami do końca sezonu zajął Krzysztof Kamiński.

Zdecydowanie inaczej wygląda tutaj historia pozyskanego na przełomie 2017 i 2018 roku Thomasa Dähne. Niemiec szeregi Nafciarzy oficjalnie zasilił 1 stycznia 2018, choć kontrakt parafował trochę wcześniej. Właściwie od razu wygrał rywalizację z Sewerynem Kiełpinem i od tamtej pory aż do teraz jest numerem jeden. Oczywiście z krótkimi pauzami, które powodowały różnego rodzaju urazy. Tak czy inaczej pewnie mało kto z Was wie, że w tej chwili to właśnie Dähne jest bramkarzem, który najwięcej, bo już 69, razy reprezentował nasze barwy w ekstraklasie. Kolejni w tym zestawieniu są Jakub Wierzchowski (56), Seweryn Kiełpin (52), Artur Sejud (46) i Robert Gubiec (40).

Plebiscyt odbywać będzie się na klubowym Facebooku (piszcie swoje typy w komentarzach) oraz na Twitterze w formie głosowania. I tak pozycja po pozycji przy czym będziecie mieli do czynienia z bramkarzami, bocznymi obrońcami (prawi i lewi), środkowymi obrońcami, środkowymi pomocnikami (6/8 i oddzielnie 10), skrzydłowymi oraz napastnikami. W sumie będzie więc aż 8 głosowań, spośród których wybierzemy jedenastkę najlepszych obcokrajowców w historii naszego klubu! 

 

BRAMKARZE:

imię i nazwisko (sezony) - występy/puszczone bramki/czyste konta

Timur Schalidze (92) – 2/3/0

Pavelas Leusas (01) – 2/7/0

Boris Peškovič (12) – 6/10/1

Thomas Dähne (18-20) – 69/99/13

ZOBACZ TAKŻE:


Właściciel

Sponsor strategiczny

Sponsorzy główni